SPHERICITY 2016
Conference & Workshop
February 21 - 27, 2016 (Kloster Reute)

Organizers:

  • Friedrich Knop
  • Bernhard Krötz
  • Eric Opdam
  • Yiannis Sakellaridis

Participants:

  • Avraham Aizenbud
  • Roman Avdeev
  • Erik P. van den Ban
  • Dan Barbasch
  • Victor Batyrev
  • Joseph Bernstein
  • Paolo Bravi
  • Farrell Brumley
  • Shachar Carmeli
  • Kei Yuen Chan
  • Dan Ciubotaru
  • Mark Colarusso
  • Stéphanie Cupit-Foutou
  • Patrick Delorme
  • Tobias Finis
  • Jacopo Gandini
  • Laura Geatti
  • Simon Gindikin
  • Itay Glazer
  • Dmitry Gourevitch
  • Max Gurevich
  • Pascale Harinck
  • Yotam Hendel
  • Peter Heinzner
  • Job Kuit
  • Erez Lapid
  • Toshihiko Matsuki
  • Jasmin Matz
  • Christian Miebach
  • Evgeny Musicantov
  • Tobias Pecher
  • Guido Pezzini
  • Gerhard Röhrle
  • Siddhartha Sahi
  • Gordan Savin
  • Eitan Sayag
  • Henrik Schlichtkrull
  • Maarten Solleveld
  • Bart Van Steirteghem
  • Ramin Takloo-Bighash
  • Sho Tanimoto
  • Nicolas Templier
  • Dmitry Timashev
  • Maarten van Pruijssen
  • Junqi Wang
  • Alexander Yom Din
  • Vladimir Zhgoon

Location: Kloster Reute

How to get there:  The closest railroad station is Aulendorf. From there you can take a taxi to Kloster Reute (8 km).
The phone number of the local taxi company (Taxi Moser, Bad Waldsee) is +49-07525-92220.
Please mention that you are a conference participant.

You can reach Aulendorf by train from Frankfurt/Stuttgart airport within 2h/3h. The schedule of the German railroad system is found here.

Format:  The organizers will fix the schedule on the first day in advance. The remainder of the schedule will be determined via open programme discussions.  Light schedule with total time of talks (of variable length) not exceeding 20 h.

Excursion:  Wednesday afternoon we will visit the nature reserve Federsee:  2h guided tour in cold weather. Birdwatching possible.

Time Table: Arrival: Sunday, February 21; Departure: Saturday, February 27.
The lectures will start on Monday morning 9:30 and will end on Friday afternoon 18:00.

Mealtime: 7:30 - 9:00 Breakfast, 12:30 Lunch, 15:30 - 16:00 Coffee and Snacks, 18:30 Dinner.

Schedule:  Monday, February 22:  

  • 9:15  -    9:30:  Programme discussion
  • 9:30  -  10:30:  Friedrich Knop: Compactifications of spherical varieties
  • 11:00 - 12:00:  Avraham Aizenbud:  Recent  applications of the Bernstein-Kashiwara Theorems
  • 16:00 - 17:00:  Henrik Schlichtkrull: The tempered spectrum of a real spherical space
  • 17:15 - 18:15:  Patrick Delorme: Constant term for real spherical varieties

Tuesday, February 23:  

  • 9:15  -    9:30:  Programme discussion
  • 9:30  -  10:30:  Peter Heinzner: Real moment maps
  • 11:00 - 12:00:  Farrell Brumley:  Moment maps and estimates for Whittaker functions
  • 16:00 - 17:00:  Victor Batyrev : Mori program for spherical varieties
  • 17:15 - 18:15:  Guido Pezzini:  Spherical varieties for Kac-Moody groups

Wednesday, February 24:  

  • 9:00 -    9:15:   Programme discussion
  • 9:15  -  10:00:  Siddhartha Sahi: Shimura operators
  • 10:15 - 11:00:  Gordon Savin: Buildings
  • 11:15 - 12:00:  Kei Yuan Chan: Extensions of discrete series

Thursday, February 25:  

  • 9:30  -   10:30:  Dmitry Gourevitch: Generalized and degenerate Whittaker models
  • 11:00  - 12:00:  Toshihiko Matsuki:  Multiple flag varieties
  • 16:00 -  17:00:  Stéphanie Cupit-Foutou:  Moduli spaces of spherical varieties
  • 17:15 -  18:15:  Ramin Takloo-Bighash:  Heights on spherical varieties 

Friday, February 26:  

  • 9:30  -   10:30:   Maarten Solleveld: Cuspidal Langlands parameters
  • 11:00  - 12:00:   Joseph Bernstein:  Stacks in representation theory
  • 16:00 -  17:00:   Simon Gindikin :  Horospherical transform on pseudo-Riemannian symmetric spaces
  • 17:15 -  18:15:   Shachar Carmeli: Stability and Gelfand pairs

Titles and Abstracts


--- Fully sponsored by ERC Advanced Investigators Grant HARG 268105 ---

Imprint | Webmaster | Recent changes: 03.03.2016